Nowe oświetlenie uliczne w Dąbrowie Górniczej

06.11.2019
Od początku listopada mieszkańcy osiedla Mickiewicza w Dąbrowie Górniczej cieszą się nowoczesnym, energooszczędnym oświetleniem ulicznym w technologii LED o przyjaznej dla oczu barwie. Z końcem października zakończyła się tu wymiana 37 opraw oświetleniowych i 27 starych, betonowych słupów. 
Energooszczędne oświetlenie uliczne to jeden z produktów spółki TAURON Dystrybucja Serwis (TDS) związanych z ideą Smart City, oferowanych samorządom. W Dąbrowie zostały wymienione stare słupy uliczne i oprawy oświetleniowe na ulicach Mickiewicza i 6-go Sierpnia. 

„Modernizacja i rozbudowa oświetlenia na osiedlu Mickiewicza w Dąbrowie Górniczej to kolejne zadanie inwestycyjne sfinansowane i zrealizowane przez TDS w celu zwiększenia niezawodności sieci oświetleniowej i poprawy bezpieczeństwa mieszkańców. Dodatkowo, dzięki zainstalowaniu nowych, energooszczędnych opraw oświetleniowych, gmina będzie mogła zmniejszyć wydatki na energię elektryczną zużywaną dotychczas do oświetlania osiedla Mickiewicza nawet o 60%” – wyjaśnia Michał Koszałka, prezes zarządu TAURON Dystrybucja Serwis S.A.

Nowoczesne oprawy dają światło o barwie 4000 K. To rodzaj oświetlenia uznawany przez specjalistów za najbardziej uniwersalny i odpowiadający zarówno osobom, które lubią ciepłe kolory, jak i tym, które preferują zimne tony. To światło podobne do słonecznego, nie powoduje senności i jest przyjemne dla oczu. Z kolei betonowe słupy zostały wymienione na aluminiowe, które są bezpieczniejsze dla użytkowników dróg. 

Prace zostały zrealizowane w efekcie ubiegłorocznych zabiegów eksploatacyjnych, w trakcie których specjaliści spółki TDS zakwalifikowali część oświetlenia ulicznego w mieście do wymiany. 

„Nasza współpraca z jednostkami samorządu terytorialnego jest zawsze bezpośrednia i ukierunkowana na ich potrzeby. W przypadku tej umowy mieszkańcy miasta zyskują nowoczesną technologię, która poprawi komfort ich życia. We współpracy z samorządami staramy się sukcesywnie poszerzać naszą ofertę dla nich o nowe produkty, m.in. o te, związane z ideą Smart City – wszystko po to, aby miasta i gminy stawały się bardziej bezpieczne i by komfort życia w nich rósł. Chcielibyśmy, aby w niedalekiej przyszłości większość gmin oraz miast przy naszej pomocy stały się Smart. Wystarczy się do nas zgłosić, przygotowaliśmy specjalnie dedykowaną dla JST ofertę produktową”  -  powiedział Waldemar Jemioła Dyrektor ds. Majątku Oświetleniowego TDS.

Spółka oferuje samorządom różnorodne produkty związane z ideą Smart City, wśród nich poza systemami oświetlenia, m.in.: tablice radarowe, infrastrukturę elektroenergetyczną, w tym e-mobility, a także przystanki, monitoringi oraz inteligentne przejścia dla pieszych. Szczegółową ofertę przedstawiciele samorządów znajdą na stronie: https://serwis.tauron-dystrybucja.pl/

W 2018 r. w Nysie powstała pierwsza bezpieczna „zebra”. Została wyposażona w system czujników wykrywających moment, w którym do jezdni zbliża się człowiek, i automatycznie zapalających nad nim światło. Jednocześnie komunikaty dźwiękowe informują pieszego, jak powinien postąpić, by zachować bezpieczeństwo. Gdy na drogę ktoś wchodzi, system świetlnych impulsów ostrzega kierowcę. Takie przejście może być doposażone w kamerę z obrazem dostępnym on-line, radar, a nawet defibrylator. 

Spółka TAURON Dystrybucja Serwis zarządza majątkiem oświetleniowym w około 600 polskich gminach, obsługuje ponad 660 tys. punktów świetlnych będących jej własnością, oraz ok. 100 tys. punktów świetlnych stanowiących własność gmin.