Świąteczne wsparcie przyjedzie magentowymi elektrykami

14.12.2020
Samochody elektryczne TAURONA i ING rozwiozą świąteczną pomoc do potrzebujących. W trudnym, szczególnie dla osób samotnych, okresie pandemii koronawirusa pojazdy dostarczą osiem tysięcy paczek w kilkunastu śląskich miastach. Elektryki rozwożące wsparcie dla potrzebujących jeżdżą także w Częstochowie i Siemianowicach.

Mamy nadzieję, że dzięki naszej akcji osoby samotne poczują choć przez chwilę nastrój i ciepło Świąt Bożego Narodzenia. Z naszych samochodów skorzystają wolontariusze, którzy rozwiozą świąteczne wsparcie w osiemnastu miastach województwa śląskiego – mówi Wojciech Ignacok, prezes zarządu TAURON Polska Energia. – Jesteśmy ze Śląska, tu prowadzimy naszą działalność biznesową, z tym regionem wiążemy naszą przyszłość i na potrzeby tej społeczności staramy się odpowiadać – dodaje prezes.

To nie pierwszy raz, gdy elektryki zostaną wykorzystane dla wsparcia potrzebujących. TAURON i ING Bank Śląski udostępnili potrzebującym pojazdy już wiosną do organizacji i dostaw śniadań wielkanocnych.

Wigilia dla samotnych

Co roku Fundacja Wolne Miejsce w okresie świątecznym organizuje pomoc dla osób samotnych w kilkudziesięciu miastach Polski. Zwykle bierze w nich udział od kilkuset do nawet kilku tysięcy osób, w tym roku wolontariusze odwiedzą około dwudziestu tysięcy potrzebujących.

Tegoroczna Wigilia Dla Samotnych odbędzie się w zmienionej formie. Z powodu pandemii Covid-19, zamiast spotkań przy Bożonarodzeniowym stole, Fundacja podjęła decyzję o organizacji mobilnej Wigilii, aby nikt nie był samotny w tym dniu. Wolontariusze odwiedzą każdą zgłoszoną osobę, dostarczając wigilijną kolację, bezpośrednio do domu.

Samotność to choroba naszej cywilizacji, którą możemy uleczyć wyłącznie przez żywą i życzliwą obecność drugiego człowieka. Może się ona zdarzyć każdemu z nas, bez względu na status społeczny i materialny, ale dla każdego potrafi być tak samo dotkliwa. Naszą służbą, poprzez organizację wydarzeń świątecznych oraz przez inne projekty społeczne, wychodzimy naprzeciw osobom samotnym, dając im okazję do życzliwego kontaktu z naszymi wolontariuszami, dzięki czemu spotkania te stają się prawdziwie rodzinne –  mówi Mikołaj Rykowski, prezes Fundacji Wolne Miejsce.

W trakcie pracy przy dowożeniu, wolontariusze będą ściśle przestrzegali wszystkich zaleceń związanych z ochroną higieniczną, aby chronić siebie samych i osoby obdarowywane, które są często w grupie podwyższonego ryzyka.

Pomaganie innym jest wpisane w nasze DNA. Realizujemy strategię biznesową wsposób odpowiedzialny izrównoważony, a społeczna odpowiedzialność biznesu jest obecna w każdym aspekcie naszej działalności. Od lat pracownicy ING wspierają lokalne społeczności w ramach Wolontariatu ING. Przyłączenie się do inicjatywy Fundacji Wolne Miejsce było więc dla nas zupełnie naturalne – mówi Arkadiusz PilarskiExpert Brand Experience odpowiedzialny za projekt elektromobilności w ING Banku Śląskim.

Pierwszy sklep socjalny

10 grudnia 2020 Fundacja przy ul. Tysiąclecia 82 otwiera pierwszy sklep socjalny w Polsce we współpracy z miastem Katowice. „Spichlerz” będzie pierwszym tego typu miejscem w Polsce. W niedalekiej przyszłości do Fundacji dołączą także Dąbrowa Górnicza, Warszawa, Kołobrzeg, Kalisz, Ostrów Wielkopolski, Olsztyn, Radom, Łódź, Chorzów, Mysłowice, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice oraz Legnica.

Oferta sklepu kierowana jest przede wszystkim do osób, które znalazły się w trudnej sytuacji materialnej, są zagrożone samotnością oraz wykluczeniem społecznym. Działania zapobiegające samotności i wykluczeniu społecznemu przez aktywizację i integrację społeczną, będą wspierane przez Spichlerz Caffee, czyli punkt kawiarniany prowadzony przy sklepie.