Wrocław po zmroku będzie jaśniejszy

12.04.2021
Spółka TAURON Nowe Technologie podpisała z Gminą Wrocław umowę na kompleksową obsługę infrastruktury oświetleniowej w mieście. Każdego wieczora zapalanych jest tam 40 tysięcy lamp należących do Spółki i Miasta Wrocław. Część z nich będzie w najbliższym czasie wymieniana na nowoczesne oprawy typu led.  
Umowa została zawarta na dwa lata, a wartość kontraktu to 21 mln zł. Zadanie TAURONA Nowych Technologii (TNT) będzie polegać na świadczeniu usługi oświetleniowej związanej z eksploatacją sieci oraz częściowym unowocześnieniem urządzeń. To największy w ostatnim czasie kontrakt dotyczący oświetlenia podpisany przez TNT z partnerem samorządowym. Długość linii oświetleniowej, za której utrzymanie we Wrocławiu odpowiadać będzie spółka TNT, to ponad 1.500 km.

- Zaoferowaliśmy mieszkańcom Wrocławia usługę na najwyższym poziomie. Wsparliśmy, tym samym, działania samorządu miasta, wynikające z ustawowego obowiązku utrzymania infrastruktury oświetleniowej. Cieszę się, że doszliśmy do porozumienia w sprawie zapewnienia bezpieczeństwa i poprawy komfortu życia mieszkańców. To cele nadrzędne naszych działań – powiedział Artur Warzocha, prezes TAURONU Nowych Technologii. 

Porozumienie zakłada także unowocześnienie urządzeń należących do TNT. Zniknie część opraw z sodowym źródłem światła, a w ich miejsce pojawią się oprawy ledowe. Dokładna liczba zostanie ustalona  w trakcie procesu przetargowego. Pewne jest, że ledy dadzą miejskiej kasie spore oszczędności. 

- Oświetlenie w tej technologii zużywa nawet dwukrotnie mniej energii elektrycznej w porównaniu z lampamii sodowymi. Jest też wyraźnie trwalsze od swoich tradycyjnych odpowiedników i bezpieczniejsze – przekonuje Waldemar Jemioła, dyrektor ds. majątku oświetleniowego TNT. 

TAURON Nowe Technologie S.A. zarządza oświetleniem ulicznym i drogowym w większości gmin na południu Polski. Obecnie działa w blisko 650 miejscowościach, gdzie obsługuje ponad 660 tys. punktów świetlnych należących do spółki oraz ponad 100 tys. punktów należących do gmin. 

Oprócz standardowej umowy na obsługę sieci oświetleniowej, Spółka proponuje także nowoczesne rozwiązania poprawiające komfort życia i bezpieczeństwo mieszkańców takie jak: iluminacje obiektów w przestrzeni miejskiej, infokioski, aktywne przejścia dla pieszych, systemy sterowania oświetleniem czy sporządzanie audytów efektywności energetycznej.