TAURON podświetlił renesansowy Ratusz w Brzegu

15.06.2021
TAURON Nowe Technologie przygotował widowiskową iluminację zabytkowego ratusza w Brzegu. Renesansowy budynek, zachwycający swoją architekturą za dnia, teraz również po zmroku zyskał na atrakcyjności. Oświetlenie zyskał też budynek magistratu. Do wydobycia z mroku obu obiektów użyto ponad 160 energooszczędnych naświetlaczy ledowych. 
TAURON przygotował iluminację Ratusza w Brzegu – jednego z najcenniejszych zabytków architektury renesansowej w Polsce. Budowla powstała w drugiej połowie XVI w. została zbudowana na planie podkowy z niewielkim dziedzińcem wewnątrz. Uwagę przechodniów zwracają czworoboczne, zwieńczone kopułami wieże, okalające zachodnią elewację. W ciągu dnia dostrzeżenie tych ciekawych detali nie stanowi problemu, natomiast wieczorami atrakcyjność budynku nie była dostrzegalna. Dlatego na zlecenie brzeskiego magistratu oświetleniowcy z TAURON Nowe Technologie przygotowali iluminację wydobywającą z mroku najciekawsze elementy XVI-wiecznej bryły. Nad realizacją zlecenia czuwał także konserwator zabytków, z którym kształt iluminacji był konsultowany. 

 - Tworzenie iluminacji wymaga przemyślanego, ściśle zaplanowanego działania. Budynek trzeba drobiazgowo pomierzyć, dokładnie obejrzeć za dnia i po zmroku, a następnie wybrać te elementy jego architektury, które powinny zostać wyeksponowane za pomocą światła. Następnie powstaje projekt 3D oceniany m.in. przez konserwatora zabytków. I to wedle niego, krok po kroku, montowane są naświetlacze odpowiadające za efekt finalny. Budynek wyłania się z mroku, jego kształt staje się miękki i przyjazny dla obserwatora – mówi Waldemar Jemioła, dyrektor Departamentu Oświetlenia TAURON Nowe Technologie.  

Projekt iluminacji ratusza i budynku brzeskiego magistratu wymagał zainstalowania 164 naświetlaczy o temperaturze barwowej światła od 3000 do 4000 Kelwinów (od ciepłej do neutralnej). Naświetlacze charakteryzują się zróżnicowaną optyką – jedne rzucają wąski snop światła, wyłaniając drobny detal architektoniczny, inne szerokim, tzw. zalewowym światłem obejmują szerokie partie elewacji budynków. Budynek magistratu oświetlają urządzenia o mocy 1,5 kW, w przypadku ratusza moc naświetlaczy to 2 kW. 

Zakładając, że lampy będą pracować średnio osiem godzin dziennie, roczne zużycie energii elektrycznej wyniesie około 10 000 kWh. To tyle, ile w ciągu roku zużyją przeciętnie dwie rodziny mieszkające w domach jednorodzinnych. Oświetlenie zabytkowego ratusza i budynku Urzędu Miasta w Brzegu nie obciąży znacząco miejskiej kasy, bo zastosowane oprawy wykorzystują technologię led, są więc energooszczędne i przyjazne środowisku. Warto dodać, że w ubiegłym roku TAURON Nowe Technologie zmodernizował na terenie miasta 1350 opraw oświetleniowych należących do spółki. Wszystkie wymienione zostały na nowoczesne lampy ledowe.

- Mamy w swojej ofercie wiele usług związanych z oświetleniem. Jesteśmy w stanie zaproponować samorządom, oprócz standardowej umowy obsługi sieci oświetleniowej, także nowoczesne rozwiązania poprawiające komfort życia i bezpieczeństwo mieszkańców. Iluminacje zabytkowych budynków, infokioski, inteligentne przejścia dla pieszych, usługa Smart City – to tylko niektóre z rozwiązań oferowanych przez pion oświetlenia TNT – mówi Piotr Apollo, wiceprezes TAURONA Nowych Technologii.

TAURON ma duże doświadczenie w przygotowywaniu takich projektów. W przeszłości podobne iluminacje rozświetliły bryłę Archikatedry Chrystusa Króla w Katowicach, Wieżę Bramy Wrocławskiej w Nysie czy sanktuarium na Jasnej Górze.