Samorządowcy dowiedzieli się o bezpiecznych przejściach dla pieszych TAURONA

02.12.2021
W jakich okolicznościach najczęściej dochodzi do wypadków na przejściach dla pieszych, jakie są ich skutki zdrowotne i prawne, a także jak zapobiegać niebezpiecznym zdarzeniom na zebrach. Kilkudziesięciu samorządowców z południa kraju 19 listopada przyjechało do Częstochowy, by wziąć udział w warsztatach organizowanych przez naszą spółkę. Poświęcone były budowie aktywnych przejść dla pieszych.
Zapewnienie bezpieczeństwa na przejściach dla pieszych to wyzwanie, z którym mierzy się nie tylko policja. Istotną rolę do odegrania w tej kwestii mają również samorządy. Stąd pomysł organizacji spotkania, podczas którego zaprezentowaliśmy przedstawicielom samorządów szereg rozwiązań mogących wpłynąć na redukcję tragicznych zdarzeń drogowych z udziałem pieszych. O tym, że nadal jest to znaczący problem świadczą policyjne statystyki. W 2020 roku w całym kraju na przejściach dla pieszych doszło do blisko 2700 wypadków, w których zginęło prawie 200 osób, a niemal 2700 zostało rannych.

- To suche liczby potrzebne nam do prowadzenia analiz, śledzenia tendencji i przygotowywania adekwatnych działań prewencyjnych. Ale pamiętajmy, że za tymi liczbami kryją się ludzkie tragedie - łzy i ból po stracie bliskiej osoby. Dlatego każda inicjatywa podejmowana na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach zasługuje na wielki szacunek i wsparcie – mówił podczas warsztatów insp. Dariusz Atłasik, komendant miejski policji w Częstochowie.       

Według policyjnych statystyk w 2020 roku najtragiczniejszym miesiącem pod względem wypadków z udziałem pieszych był grudzień, w którym zginęły 43 osoby. Policjanci tłumaczą, że jednym z czynników wpływających na taki stan rzeczy jest brak dostatecznej widoczności - nie tylko spowodowanej złymi warunkami atmosferycznymi, ale również niewystarczającym oświetleniem infrastruktury drogowej. 

- Z zawodowego doświadczenia wiem, że jeśli do wypadku dojdzie na przejściu, to często konsekwencje są tragiczne – mówił Piotr Jakubowski, ratownik medyczny ze Stowarzyszenia Rescue Team Częstochowa i jeden z prelegentów. – Wydawałoby się, że akurat w tym miejscu przechodzący przez jezdnię człowiek ma prawo czuć się bezpiecznie. Niestety ludzie popełniają błędy. I nawet jeśli uda nam się szybko dotrzeć z pomocą na miejsce zdarzenia z udziałem pieszego to bywa, że nasze wysiłki okazują się daremne – dodaje ratownik.   

Podczas warsztatów samorządowcy dowiedzieli się, jak działa aktywne przejście dla pieszych, z czego się składa i w jaki sposób może zostać sfinansowana jego budowa. I nie jest tajemnicą, że to właśnie kwestie finansowe w dużej mierze decydują o wyborze konkretnego rozwiązania. Dlatego osobny panel poświęciliśmy omówieniu programów krajowych wspierających realizację tego typu inwestycji. 

W ostatnim czasie aktywne przejścia dla pieszych z logo TAURONA powstały na terenie Woźnik, Mstowa, Otmuchowa i Nysy. Zachęcamy do obejrzenia krótkiego materiału wideo.