TAURON zmodernizował 20 tys. latarni ulicznych

17.01.2022
Nawet 70 proc. oszczędności energii przynosi wymiana ulicznych lamp sodowych na nowoczesne oprawy typu LED. W roku 2021 roku TAURON zmodernizował niemal 20 tys. punktów świetlnych.
Spółka TAURON Nowe Technologie będąca właścicielem i operatorem sieci oświetleniowej na terenie województw dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego, obsługuje około miliona punktów świetlnych. Na koniec 2021 roku co dziesiąta lampa na tym obszarze była LEDem.

Koszty zasilania oświetlenia drogowego stanowią aż 25 procent wszystkich wydatków miast i gmin ponoszonych z tytułu zużycia energii. Dlatego TAURON Nowe Technologie w minionym roku promował wśród swoich klientów ideę wymiany lamp sodowych na energooszczędne LED-y.

– Samorządy szukają oszczędności i my staramy się wyjść im naprzeciw. Dlatego oferujemy nowoczesne rozwiązania oświetleniowe zaczynając od wymiany starych, nieekonomicznych lamp, a kończąc na ich sterowaniu, które w inteligentny sposób pozwala na zarządzanie oświetleniem drogowym. Oszczędności niemal natychmiast widać na rachunkach z tytułu zużycia energii czy w bilansach finansowych samorządów, które zdecydowały się na modernizacje zaproponowane przez TAURON – mówi Piotr Apollo, wiceprezes zarządu TAURON Nowe Technologie.

W 2021 roku TAURON Nowe Technologie zainstalował w obsługiwanych przez siebie samorządach 19,5 tys. nowoczesnych opraw LEDowych. Przyjmując średnią moc lampy nowego typu na poziomie 80 W oraz zakładając, że w ciągu doby świeci ona około 12 godzin, taka liczba opraw przez 12 miesięcy będzie potrzebowała około 7 mln kWh energii elektrycznej. Analogiczna ilość trzystuwatowych lamp sodowych w tym samym czasie oświetlających przestrzenie publiczne zużyje aż 25,5 mln kWh energii. Modernizacja infrastruktury przyczyniła się nie tylko do obniżenia rachunków, ale także redukcji emisji CO2 o blisko 16 tys. ton.

– Jedną z największych ubiegłorocznych inwestycji była wymiana przestarzałego oświetlenia drogowego w Bytomiu. Mowa o 7,5 tys. opraw LEDowych. Wcześniej magistrat w ten sam sposób zmodernizował lampy należące do miasta. Tym samym Bytom staje się jednym z pierwszych miast w Polsce w całości oświetlających strefę publiczną LEDami. A ma się czym pochwalić, bo mówimy o 10 tys. punktów świetlnych – podkreśla Piotr Apollo.

Na wymianę oświetlenia decydują się także małe samorządy. W pięciotysięcznej gminie Murów w woj. opolskim TAURON zainstalował w 2021 roku niemal 700 energooszczędnych lamp.

Dodatkowo oświetlenie montowane przez TAURON w wielu miejscach działa w technologii SMART – nowoczesne sterowniki dostosowują natężenie światła do konkretnych warunków atmosferycznych czy częstotliwości pojawiania się spacerowiczów w oświetlanym obszarze.

Takie rozwiązanie w ubiegłym roku firma zastosowała w parkach miejskich w Grodkowie, Prudniku i Otmuchowie. Pojawiły się tam innowacyjne systemy oświetlenia nadążnego. Zainstalowane oświetlenie działa w dwóch wariantach, domyślnie pracując w trybie spoczynku. Gdy zapada zmrok, LEDowe oprawy zapalają się automatycznie, świecąc z niewielką mocą i pobierając tym samym niewielką ilość energii. Jeśli jednak w zasięgu czujników ruchu pojawi się człowiek, dwie lub trzy najbliższe lampy natychmiast osiągają pełną moc, dokładnie oświetlając otoczenie. LEDy są też wyraźnie trwalsze od swoich tradycyjnych odpowiedników. Ich żywotność określa się nawet na 80 tys. godzin.