Moskorzew zainteresowany elektromobilnością

27.07.2022
Ile to cudo kosztuje i jak daleko dojedzie? – to dwa sztandarowe pytania, na które musimy odpowiadać podczas prezentacji naszych samochodów elektrycznych. W miniony weekend odwiedziliśmy elektrykiem gminę Moskorzew w województwie świętokrzyskim. Podczas pikniku rodzinnego opowiadaliśmy uczestnikom imprezy o rozwoju elektromobilności, a tych najbardziej zainteresowanych zabieraliśmy na przejażdżki w błogiej ciszy.  
Idea transportu cichego i zeroemisyjnego jak ulał pasuje do sielskiego klimatu gminy Moskorzew. Ta kraina położona w dorzeczach Pilicy i Białej Nidy (ta druga ma tutaj swoje źródła), zachęca mieszkańców i przyjezdnych do odpoczynku wśród wody, lasów i pól. Liczne szlaki turystyczne, zabytki i gospodarstwa agroturystyczne kuszą tych, którzy szukają spokoju i oderwania się od codziennych obowiązków. Gmina jest także ważnym w regionie ośrodkiem produkcji rolnej. Około 65% jej terenu stanowią użytki rolne, dlatego czyste, wolne od spalin powietrze może być gwarantem uzyskiwania jeszcze zdrowszej żywności.

Podczas niedzielnego pikniku pracownicy biura elektromobilności tłumaczyli jak wygląda ładowanie auta elektrycznego, jak przebiega proces budowy stacji i jak działa aplikacja eMap od TAURONA. Maksymalnych emocji dostarczyły jednak przejażdżki. To dzięki bezpośrednim doświadczeniom z autem elektrycznym mamy największe szanse przekonać malkontentów.

- Osoby, które interesują się samochodami elektrycznymi dzielimy na dwie grupy – na tych przed pierwszą jazdą i tych, którzy tę przygodę mają już za sobą. Pierwsi mają zwykle dużo do powiedzenia, niekoniecznie pozytywnych i nie do końca prawdziwych rzeczy na temat elektromobilności. Drudzy po swoim pierwszym razie w elektryku zwykle nic nie mówią – wysiadają z uśmiechem na ustach i niedowierzaniem w oczach. Bo czym innym jest czytać w sieci na temat elektromobilności, a czym innym przekonać się o jej plusach i minusach na własnej skórze. Stąd nasze wizyty elektrykami w terenie – mówi Wojciech Nastula, wiceprezes TNT, nadzorujący obszar elektromobilności.

Gmina Moskorzew jest obsługiwana przez TAURON pomimo tego, że znajduje się poza obszarem funkcjonowania Grupy określonym granicami województw: dolnośląskiego, opolskiego, śląskiego i małopolskiego. Położona jest w powiecie włoszczowskim, w województwie świętokrzyskim. Warto jednak przypomnieć, że przed reformą administracyjną w 1998 roku należała do województwa częstochowskiego. Dlatego obecność TAURONA na tym terenie ma uzasadnienie historyczne. Nasza spółka dba tam o prawidłowe funkcjonowanie instalacji oświetleniowej, a od kilku tygodni prowadzimy wymianę przestarzałych opraw sodowych na energooszczędne LEDy. Dzięki tej operacji koszty zużycia prądu w instalacji oświetleniowej spadną o 50, 60%.