Stare oprawy oświetleniowe z Niemczy dostały drugie życie

22.05.2023
Stare oprawy oświetleniowe będące własnością TAURONA Nowe Technologie, a zdemontowane podczas modernizacji oświetlenia ulicznego w Niemczy, trafiły w ręce kolekcjonera tego typu urządzeń. Młody mieszkaniec Poznania ma w swoich zbiorach uliczne lampy, które obrazują historię rozwoju technicznego sieci oświetleniowych na terenie Polski.
Historia zaczyna się banalnie. Do departamentu oświetlenia TAURONA Nowe Technologie odezwał się Filip Pietrzak, kolekcjoner starych urządzeń elektroenergetycznych z prośbą o przekazanie trzech przestarzałych opraw znajdujących się na terenie miejscowości Niemcza. Tak się złożyło, że TAURON Nowe Technologie był w trakcie wymiany opraw oświetleniowych na LED-owe na terenie Niemczy. Zdejmowane ze słupów urządzenia nie przedstawiały już wartości użytkowej, więc pewnie zakończyłyby swój żywot w hutniczym piecu.

- Początkowo mieliśmy dość ostrożny stosunek do tej prośby – a może to zabytkowe oprawy (wykluczyliśmy tę ewentualność), albo człowiek okaże się handlarzem i zaraz zobaczymy nasze lampy na popularnym portalu aukcyjnym. Pan Filip szybko rozwiał nasze wątpliwości. Mieliśmy okazję zobaczyć, co prawda na zdjęciach, jego pokaźną kolekcję starych opraw oświetleniowych i urządzeń, które w zamierzchłych czasach stanowiły elementy sieci oświetleniowej. Przeprowadziliśmy wiele rozmów na temat jego zainteresowań technicznych. Wiedza i pasja, z którą opowiadał o eksponatach, zadziwiłaby niejednego doświadczonego instalatora, a nawet inżyniera. Postanowiliśmy więc przekazać oprawy do kolekcji tego młodego człowieka. Ujęła nas jego determinacja, wiedza na temat starych urządzeń oświetleniowych i bogata ich kolekcja – mówi Piotr Apollo, prezes TAURON Nowe Technologie.

Finał tej sprawy miał miejsce w zabytkowej Miejskiej Baszcie w Niemczy, gdzie kolekcjoner spotkał się w przedstawicielami spółki i odebrał interesujące go eksponaty.

- To dowód na to, że duża korporacja, energetyczny gigant może być partnerem do rozmów nie tylko dla podobnych sobie dużych przedsiębiorstw. Cieszymy się, że są tacy ludzie jak pan Filip, których zainteresowania otwierają wydawałoby się niedostępne drzwi. Ale ta niedostępność to tylko pozory, bo nasza spółka z wielkim szacunkiem podchodzi do tego typu inicjatyw – przekonuje prezes Apollo.

Warto przypomnieć, że TAURON Nowe Technologie ma pod swoją opieką ponad 700 tysięcy opraw oświetleniowych na południu Polski – w województwach dolnośląskim, opolskim, śląskim i małopolskim, a także na obrzeżach świętokrzyskiego i podkarpackiego. 100 tysięcy tych lamp to już nowoczesne i energooszczędne LEDy. Z każdym rokiem będzie ich na naszym majątku przybywać.